Przejdź do treści

Skalpele chirurgiczne - rodzaje i ceny, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć!

Skalpele chirurgiczne to podstawowe narzędzia będące w posiadaniu każdego chirurga. Są to noże służące do rozcinania tkanek i różnią się między sobą wieloma cechami, co wpływa na komfort i precyzję pracy specjalisty. Co wyróżnia dobry skalpel chirurgiczny i co warto wiedzieć o tych instrumentach?

Ostrza chirurgiczne do skalpela nr 11

Ostre zakończenie czubka pozwala wykonywać krótkie, precyzyjne nacięcia. 

1. Skalpel chirurgiczny może być produktem wielorazowego użytku z ostrzami wymagającymi oczyszczenia, jednak w tym przypadku należy posiadać autoklaw, czyli specjalne urządzenie do sterylizacji. Bardziej bezpiecznym wyborem są skalpele jednorazowe. Występują w postaci ostrzy z plastikowymi rączkami lub sprzedawane są jako same ostrza przeznaczone do montażu w uniwersalnych rękojeściach (najczęściej są to uchwyty nr 3 i 4).

2. Najlepsze skalpele to te, których ostrza wykonane są ze stali węglowej, czyli tworzywa stanowiącego stop żelaza, węgla i innych pierwiastków. Materiał ten wyróżnia prostota wykonania, a więc także niższa cena. Do tego dochodzi fakt, że tworzywo cechuje wyjątkowa agresja cięcia. Jedynym mankamentem stali węglowej może się wydawać jej podatność na korozję, jednak nie jest to problemem, kiedy stosuje się ostrza jednorazowe, które po zabiegu i tak trafią do utylizacji.

Ostrza chirurgiczne nr 10

Mają szerokie zastosowanie w chirurgii. Długa i zakrzywioną krawędź tnąca umożliwia precyzyjne wykonywanie długich nacięć tkanek miękkich.

3. Skalpele bądź ostrza o podobnych cechach posiadają zadziwiająco długą historię. Około osiem tysięcy lat przed naszą erą noże z krzemienia były używane do cięcia czaszki. Później, czyli około trzy tysiące lat przed Chrystusem ostrza obsydianowe zostały znalezione na terenach tureckiej osady, a kontekst pozwala stwierdzić, że wykorzystywano je do wczesnych operacji mózgu. W trzecim wieku przed naszą erą Rzymianie odwoływali się do różnych narzędzi chirurgicznych, w tym „scallapellus”. Dopiero w XVII wieku skalpele stają się bardziej popularne, jednak modele te nie są sterylizowane. Kiedy w 1905 roku King Camp Gillette stworzył swoją słynną żyletkę, stało się to inspiracją do stworzenia bardziej skutecznych skalpeli. Dekadę później Morgan Parker opatentował skalpel dwuczęściowy, składający się z uchwytu i ostrza (możliwego do wymiany). W tym czasie owe narzędzia wykonywano z niklu, a zmieniło się to na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego wieku, kiedy stal nierdzewna stała się standardem. Ze względu na cenę wykonania i skuteczność pracy ostatnimi czasy stosuje się głównie skalpele chirurgiczne ze stali węglowej.

4. Występuje wiele typów ostrzy, które różnią się od siebie wielkością, kształtem, a więc także zastosowaniem. Na przykład numer 23 o kształcie liścia jest używany do długich nacięć, nr 20 o zakrzywionej krawędzi tnącej sprawdza się w chirurgii ogólnej i ortopedycznej. To tylko przykłady i zwykle na podstawie własnych preferencji specjalista wybiera konkretny model.

5. „Zwyczajny” skalpel chirurgiczny posiada krawędź tnącą z jednej strony, jednak istnieją modele obosieczne, zwane również lancetami.

Zawsze powinno się kierować najwyższą jakością, kiedy kupuje się skalpel. Cena wymiennych ostrzy nie jest wysoka, a na tym rozwiązaniu zyskuje komfort pracy i bezpieczeństwo pacjenta.