Przejdź do treści

Fartuch chirurgiczny (operacyjny) - Czym powinien się charakteryzować?

Personel medyczny w trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów oraz własny stosuje różnego rodzaju odzież ochronną. Jest ona konieczna do wykonywania wielu zadań, zwłaszcza w przypadku przeprowadzania operacji, ponieważ zabezpiecza przed dostaniem się bakterii do organizmu operowanego. Jednym z podstawowych elementów takiego odzienia jest fartuch chirurgiczny jałowy. Jakie cechy powinien posiadać taki produkt?

FARTUCH CHIRURGICZNY SMS, JEDNORAZOWY, JAŁOWY STANDARD

FARTUCH CHIRURGICZNY JEDNORAZOWY, JAŁOWY, OCHRONNY Z WŁÓKNINY

W każdym przypadku odzież medyczna powinna być sterylna. Tylko dzięki temu ryzyko jakichkolwiek komplikacji jest ograniczone do minimum. Pole operacyjne w każdym przypadku musi by zabezpieczone przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, drobnoustrojami itd., które są przenoszone najczęściej przez personel medyczny, czasami są wydzielane przez pacjenta. Zasadniczo można korzystać z odzieży wielokrotnego lub jednorazowego użytku, jednak ten drugi jest znacznie bardziej bezpieczny.

Fartuchy jednorazowe medyczne zapewniają znacznie lepszą ochronę, ponieważ produkty wielokrotnego użytku nawet przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności mogą po czasie chociażby w minimalnym środku kruszyć się i przedostawać do rany operowanego, co zwiększa ryzyko powstania zakażenia i stanów zapalnych spowodowanych odpowiedzią immunologiczną organizmu. Tymczasem jednorazowy model zostanie wyrzucony zaraz po wykonaniu danego zabiegu, a więc nie zdąży się zniszczyć. Oczywiście, niższej jakości fartuchy jednorazowe mogą się kruszyć, zwłaszcza w miejscach większego tarcia. Chodzi więc o kołnierz lub mankiety. Należy więc zwracać uwagę na to, by te elementy odzieży były dodatkowo wzmocnione.

FARTUCH CHIRURGICZNY JAŁOWY, JEDNORAZOWY, WZMOCNIONY PAKIET

FARTUCH CHIRURGICZNY JEDNORAZOWY, JAŁOWY PAKIET

Dobry fartuch chirurgiczny jednorazowy jest także produktem wykonanym z materiału nieprzemakalnego, dzięki czemu chroni także samego specjalistę. Z tego powodu poszczególne jego elementy są łączone za pomocą specjalnych zgrzewów ultradźwiękowych. Oznacza to, że mimo swej nazwy, jednorazowa odzież medyczna jest bardzo trwała, ale też lekka.

Chirurg nierzadko musi spędzać na sali operacyjnej długie godziny, walcząc o zdrowie pacjenta, często w mało komfortowych pozycjach. Przez to odpowiedni fartuch chirurgiczny powinien być również wygodny. Jednorazowe fartuchy są stworzone z materiału „oddychającego”, dzięki czemu lekarz nie przepoci się podczas swojej pracy. Najczęściej chodzi o tworzywa, takie jak polipropylen lub włóknina SMMS. Każda placówka medyczna zaopatrująca się w te produkty powinna również zatroszczyć się o kupno fartuchów w kilku rozmiarach, przynajmniej tylu, ile pracuje w niej lekarzy.

Kolejną zaletą produktów jednorazowych jest fakt, że ich cena jest wyjątkowo niska, zwłaszcza w porównaniu z produktami wielokrotnego użytku. Są tworzone z materiałów hipoalergicznych, wyróżniają się także prostotą zakładania, dzięki czemu lekarz może w kilka sekund przyodziać następny fartuch, jeżeli wymaga tego sytuacja. Dochodzi do tego brak konieczności prasowania, wyjaławiania itd.