Przejdź do treści

Czepki chirurgiczne (operacyjne) - dlaczego należy je nosić?

Odzież ochronna jest wymagana w wielu branżach, szczególnie w medycznej, która wymaga sterylności i jak największego bezpieczeństwa. Z tego powodu każdy lekarz posiadać musi charakterystyczny ubiór, co pozwala nie tylko zabezpieczyć pole operacyjne, ale też być rozpoznanym przez osoby spoza personelu np. szpitala. Jednym z podstawowych elementów roboczego uniformu chirurga jest czepek operacyjny. Dlaczego jest tak ważny?

CZEPEK CHIRURGICZNY, PIELĘGNIARSKI, JEDNORAZOWY TYPU BERET Z GUMKĄ (100 SZT.)

Niejałowy czepek chirurgiczny (pielęgniarski) z gumką. Opakowanie zawiera 100 sztuk

Prosta identyfikacja specjalisty to nie wszystko, ponieważ jego aparycja (więc i ubiór, czyli też czepek) powinna wzbudzać zaufanie u pacjentów. Dzięki temu mogą się bardziej uspokoić przed ważnym zabiegiem. Należy także zaznaczyć, że czepek chirurgiczny jest stosunkowo wygodnym akcesorium z oddychającego materiału, dlatego jego noszenie nie będzie związane z żadnym dyskomfortem, a jest to bardzo ważne, ponieważ nieraz chirurg musi przeprowadzać dany zabieg nawet przez kilka, kilkanaście godzin.

Zabezpieczenie pola operacyjnego jest bardzo ważne, ponieważ zależy od tego bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i specjalisty. W przeciwnym wypadku może się okazać, że do otwartego ciała chorego wpadnie na przykład włos chirurga, co niezauważone może prowadzić do zakażenia i stanów zapalnych. Z tego powodu zwykle czepek operacyjny jest wymagany, a nie zalecany.

CZEPEK CHIRURGICZNY, JEDNORAZOWY TYPU FURAŻERKA NA TROKI (100 SZT.)

Niejałowy czepek chirurgiczny (pielęgniarski) z gumką. Opakowanie zawiera 100 sztuk

Można wyróżnić produkty jednorazowe i wielorazowe. Ten drugi rodzaj jest jednak mniej skuteczny, ponieważ wymaga prania, wyjaławiania itd. Po czasie, co jest w pełni zrozumiałe, może się nawet kruszyć, dlatego przez nieuwagę ucierpieć może pacjent. Jednorazowe modele natomiast są wyjątkowo tanie, a przy tym nie trzeba tracić czasu na utrzymanie ich higieny.

Oczywiście, nie wszystkie zabiegi wymagają aż takiego zachowania higieny, jednak nadal czepki chirurgiczne jednorazowe są wskazane. Rolą placówki medycznej jest bowiem nie tylko leczenie chorych, ale też dawanie przykładu społeczeństwu pod względem utrzymania higieny itd.